tiistai 22. marraskuuta 2011

Matikan etätehtävä

Elih.. Tehtävänä oli saada selville kuinka monta metriä lankaa saa palkista.
Ensin laskin palkin pohjan pinta-alan. 0,30m*0,30m = 0,09 neliömetriä ( en tie miten kakkosen saa m kirjaimen päälle tässä)
Seuraavaksi laskin langan pohjan pintalan. Kun langan halkaisija on 0,10m
3,14 <-- pii        3,14*0,1m = 0,314m 
Sitten jaoin pohjien pinta-alat keskenään.  0,09neliömetriä/0,314m = 0,287m
Lopuksi kerroin 0,287m*10 = 2,87m

Vastaus on että palkista saa 2,87m hopealankaa